Nízká nezaměstnanosti má i negativa

Na trhu práce v posledních letech vidíme neustálé snižování stavů. Zaměstnanost je stále vyšší a vyšší. V loňském roce se dostala na rekordních 2,39 procent. V současnosti je na úrovni kolem 2,5 procent. Je tedy stále velmi nízká, což je pro lidi dobré, protože se zaměstnavatelé o zaměstnance přetahují a nabízejí nejrůznější benefity. Pro samotnou ekonomiku to ale tak příznivé není.
nápis na tabuli

Nejsou lidi!

Loni na jediné volné místo vycházelo 1,25 uchazeče v průměru. Ještě před čtyřmi či pěti lety šlo přitom o více jak deset uchazečů na jedno místo. To je obrovský skok. Ve všech krajích situace samozřejmě není zcela totožná. V Praze jde například o 0,7 uchazeče, naopak v Moravskoslezském kraji to bylo 4,2 obyvatel. Postrádaní jsou lidé především v některých oblastech.

Mezi nejžádanější zaměstnance patří dělníci, svářeči, řidiči, vývojáři software, zdravotní sestry, lékaři a zubaři. Jen dělníků, kteří pracují v oblasti výstavby budov scházelo 12 tisíc pracovníků. Na pracovník trhu jich v roce 2018 bylo evidováno zhruba tři tisíce lidí, zatímco míst bylo téměř 16 tisíc. Podobně na tom byli montážní dělníci.

Na opačném konci statistiky skončili prodavači a prodavačky. Volných míst bylo přes čtyři a půl tisíce na tuto pozici. Na úřadech práce bylo evidováno více jak 18 tisíc pracovníků, ale i tak se práce nepodařila udat. Kromě toho, že nejde o lákavou pozici, tak lidi často odrazují také dlouhé a nepravidelné směny, stejně jako nízké mzdy. Velkou nevýhodou je i hmotná odpovědnost a možnost toho, že budou muset uhradit manko.
natažená ruka na pozdrav

Ekonomický pohled

Pro malé a středně velké společnosti je nedostatek sil přímo pohroma. Nemohou se tak rozvíjet a rozšiřovat své podnikání, protože nemají lidi. V loňském roce se dokonce poprvé nedostatek kvalifikovaných uchazečů dostal na první místo v žebříčku důvodů, které brání firmám v jejich růstu. Druhým byla konkurence a třetím nedostatečná poptávka v tuzemsku.

Bohužel se s touto situací nedá příliš dělat. Zaměstnavatelé jen musí vyčkat, až se ekonomika přesune do svého dalšího cyklu, kdy nastane propouštění ve velkém, nezaměstnanost se zvýší a kvalifikovaných zaměstnanců bude zase přibývat.