Vyrobte si krásnou papírovou dekoraci

Jednoduché, levné a úžasné. Quillingu se jinak také říká papírové filigrány a jedná se o skvělou zábavu na dlouhé zimní večery. Proužky papíru jsou stáčeny, vytvarovány a přilepeny do požadovaných tvarů. Můžete tak získat obrázek srdce, květiny nebo klidně i Mickey Mouse. Záleží jen na tom, co se vám líbí a jak moc jste zruční. Vytvořit si ale můžete i praktické kousky jako jsou náušnice nebo přívěsek na krk.
barevné desky
 
Počátky této techniky pochází již z 15. století. Výraz vznikl z anglického „quil“, v překladu brk. Původ je jednoduchý. Touto kratochvílí se totiž dříve zabývaly bohaté dámy, které k této zábavě používali právě husí brko. Dnes k tomu již brka nepoužíváme, ale název zůstal pochopitelně stejný.
 duha z papírů

Jaké pomůcky potřebujete?

Výroba papírové dekorace není vůbec složitá a hlavně není drahá. Podívejme se, co přesně k tomu potřebujete:

  • proužky barevných papírů,
  • quillingové pero (tzv. kolík),
  • lepidlo a malý štěteček na jeho nanášení,
  • nůžky (skalpel nebo nůž) a
  • pravítko.

 
Jak můžete vidět, tak kromě speciálního pera, na které se proužky navíjí, vše máte určitě doma. Proužky by měly být široké asi 0,3 až 0,5 mm a pokud se rozhodnete pro drobnější vzory a obrazy, tak si na pomoc vezměte také obyčejnou pinzetu.
 

Jdeme na to

Až budete mít proužky nastříhané, tak je začněte navíjet na speciální pero. Opatrně ho utáhněte a poté povolte. Tak získáte základní tvar spirály, ze kterého budete tvořit další tvary jako například slzu, trojúhelník, čtverec či lístek. Pokud chcete více spirálek stejně stočených, tak si před stáčením na proužcích pomocí pravítka označte bod, např. 5 cm a k té poté přilepte jeho konec.
 troje nůžky
Až to budete mít hotové, přilepíte jednu stranu spirály k připravenému podkladu. Dle vlastní potřeby opakujte tento proces podle toho, kolik kousků potřebujete pro daný obrazec. Z toho následně můžete udělat přáníčko, dekoraci či obrázek na zeď.