Jak začít běhat s nadšením?

Chtěli byste začít s nějakým novým koníčkem, ale máte zkušenost, že vás vše brzy omrzí a že nejste v ničem dostatečně dobří? Nejste sportovně založení, a přesto byste se chtěli hýbat a najít si nějaký koníček, který by vás přiměl k sportování? Někdy to není tak zcela snadné, pokud jsme nikdy vyloženě nesportovali a nebyli jsme ke sportu vedeni. Možná jste ve škole sport přímo nenáviděli a vaši učitelé vám vztah ke sportu ještě zhnusili. Také jste neměli rádi běhání kolem stadionu nebo hraní míčových her? Pravděpodobně se vám tak sport znechutil kvůli neoblíbeným učitelům, ale rozhodně to tak nemusí zůstat do konce vašeho života. Dokonce i váš neoblíbený běh se může stát vaší vášní. A jak na to?

běh pes

Chtěli byste začít běhat, protože se sebou chcete něco dělat, ale vlastně postrádáte motivaci a nevíte, jak začít, jak se překonat a proč to vlastně dělat? Běhání je super činnost naprosto pro každého, kdo nemá větší zdravotní komplikace. Jakmile s během začnete, pocítíte pozitivní změny velice brzy. Ale pozor, brzy se na něm stanete závislí! Nejen že je běh nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí spálit přebytečný tuk, ale zvláště vám vyloučí endorfiny z těla a budete se cítit zaručeně lépe než předtím. Myslíte si, že běh nebude pro vás? Pak se pravděpodobně mýlíte, protože i vy si ho můžete zamilovat! A jak začít?

běh žena

Vyberte si ideální místo. Prostředí hodně ovlivňuje váš běh. Je proto vhodné si zvolit vaši oblíbenou trasu, po níž se vám bude dobře běhat, např. podél řeky či na lesní cestě a která nebude příliš frekventovaná. Mnoho začátečníků totiž nemá rádo, pokud má běhat mezi lidmi, to většinu brzdí od prvního vyběhnutí.

Začněte třeba se psem. To motivuje hodně začátečníků. Ovšem pokud doma máte aktivnějšího čtyřnohého mazlíčka. Na své trati se totiž nebudete cítit tolik osamělí a poběžíte-li se svým parťákem, budete se cítit lépe, že vlastně venčíte svého mazlíčka. Někomu vyhovuje běhání i svým kamarádem, to je však dobré v případě, že je také začátečník jako vy s podobnou kondicí. Pokud vás donutí někdo, kdo běhá pravidelně, pravděpodobně mu nebudete stačit a to vás dost demotivuje. Není nad to běžet sám dle svého tempa a s přestávkami, které potřebujete. Navíc pauzy potřebuje i váš pes, a to nezapomínejte.