Zdravé oříškové mlsání

V České republice jsou keře rozšířené po celém území. Najdeme je ve volné přírodě většinou na okrajích hájů a lesu a podél polních cest mezi lány. Na venkově je často vidět keře v řadě ve starých zahradách, kde nahrazovaly zeď nebo plot a oddělovaly jednotlivé zahrady. Hlavním produktem je plod – lískový ořech, který obsahuje 60 % tuku a 20 % cukru. V potravinářském průmyslu je žádaný na výrobu čokolády a cukrovinek. Vylisovaný olej se používá v kosmetickém průmyslu a v malířství.

oříšky v ošatce

Současným největším m producentem je Turecko.

Dřevo lísky je ohebné a využívá se v řezbářství a košíkářství.

V bájích je líska zastoupena poměrně často. Thor měl z lískového dřeva topůrko svého kladiva. Hermés měl lískovou hůl, stejně jako Ódin. Keltové vyráběli z proutí lože pro mrtvé. Keř údajně chrání před magií a hady. Větvičkou se přivolával déšť a zavěšená nad postelí měla ovlivnit plodnost.

Keře jsou v zahradě prakticky bez údržby. Jednou za pár let stačí udělat průřez a keř omladit.

oříšky na větvičce

Konzumace oříšků má vliv na naši psychickou pohodu. Obsahují spoustu minerálů a vitamínů (bor, chrom, draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, vápník, selen, zinek, železo, kyselinu listovou, B1, B2, C, E), díky kterým působí blahodárně na paměť, posiluje srdce a oběhový systém. Oříšky jsou rychlou variantou pro doplnění energie po náročném fyzickém výkonu. Nedoporučují se lidem, kteří se snaží zhubnout. Mají vysokou kalorickou hodnotu.

Ořechy se musí na zahradě hlídat nejen před dětmi ze sousedství. Patří mezi vybrané veverčí pochoutky a veverky si je schovávají jako zimní zásoby. Jakmile si všimnete úbytku ořechů na větvích a najdete oříšek na zemi dál od keře, je potřeba zahájit sklizeň. Veverka je schopná vám přes noc ukrást celou úrodu.

Keře nejsou náchylné k nemocem. Jediným problémem plodů je červivost způsobená broukem Nosatcem lískovým, který v létě naklade do zelených oříšků vajíčka, ze kterých se vylíhne červ a ten prožírá jádro, a nakonec i skořápku a vypadne pod keř, kde se zavrtá do země, aby se příští rok vrátil. Jednoduše mu v tom zabráníte tak, že na podzim, kdy sklidíte zeleninu, pustíte na zahradu pár slepic a ty si s ním poradí.