Když máte plnou schránku

„Je nám líto, ale vaše emailová schránka je plná“ – taky dostáváte tento vzkaz? Některé emailové portály už to vyřešily neomezeným množstvím dat a taky automatickým promazáváním, někdo na tento problém však stále může narazit. Když se díváte, co vám to zabírá toliko prostoru, tak najdete příčinu hned. Tuny a tuny spamu, tedy nevyžádané pošty a emailů od pochybných odesilatelů a s ještě pochybnějším obsahem, lákajících na výhodné obchody a rychlé peníze, stačí ofotit kreditku anebo přenést kufřík přes hranice, v pohodě.
nakreslené obálky
 

Co dělat?

1) V první řadě je dobré zkontrolovat si, jestli váš email není náhodou infikován nějakým tím virem. Některé počítačové viry totiž transformují, bez vědomí vašeho a vašeho počítače, do rozesílače spamu. Váš počítač o tom ani neví, nijak to nezpomaluje celý systém, a přesto je váš počítač tím nejodpornějším, co můžete vidět, když otevřete emailovou poštu – spambot. Určitě si počítač projeďte skenem anebo se podívejte na internet po různých „blacklistech“, tedy seznamech infikovaných počítačů, o kterých je známo, že rozesílají spam.
2) Pokud jste něco našli, gratulace, teď se toho stačí jenom zbavit, což není vůbec žádný problém a zvládne to každý antivirus. Pokud jste nic nenašli, je dobré projít všechny pochybné stránky, kde jste kdy zadávali nějaké údaje a tyto účty, které stejně nepoužíváte, promazat. I kdyby to trvalo týdny, pořád lepší omezit zdroj vašich údajů než ho nechat jen tak ležet, i když ty vaše údaje vlastní v excelových souborech už sto firem po celém světě.
3) Blokujte emailové adresy, od kterých spam chodí a nastavte si automatické promazávání spamu, je to určitě lepší než si nechat postupně zahltit schránku nepotřebnými emaily.
4) Je dobré říci, že vaši schránku už nic nezachrání, pokud vám chodí spam – vždycky se k vašemu emailu někdo dostane, pokud chce. Jestli ale by vám nevadilo se jim trošku pomstít, přepošlete všechny nevyžádané zprávy na email rescam bota. Je to chatovací AI robot, vyvinutý jednou IT firmou. Tento robot bude odpovídat na spam, který mu odešlete, co nejotravnějším způsobem možným. Spammeři se tak stanou obětí spamu.
červené zavináče
 
Spamu se nikdy nezbavíte –  ať už jsou to newslettery nebo novinky, vždycky vám budou chodit, pokud se budete hlásit na stránky s pochybným obsahem nebo budete souhlasit se zasíláním obchodních sdělení. A jakmile tu vaši stránku někdo ví, není problém ji předat dál. Jedině, že byste si udělali nový email, ten ale potká stejný osud, jen o něco později.