Jak je to s ořechy

Podle nejnovějších výzkumů by člověk měl denně sníst 10 až 20 g ořechů. Sami teď zapátrejte v paměti, kdy jste si naposledy dopřáli ořechy vy. Pokud patříte mezi ty, kteří doma sotva nějaký ten oříšek najdou, tak je čas na zásadní změnu. Ořechy obsahují velké množství tělu prospěšných látek, jako jsou například nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat špatný LDL-cholesterol.

Pokud máte v plánu hubnout a chcete si udržet nízkokalorický jídelníček, tak konzumaci ořechů pečlivě sledujte, obsahují velké množství tuků. Zamyslete se však nad tím jestli si nedopřáváte jiná tučná jídla, například zbytečně smažená na oleji, v tom případě jsou ořechy rozhodně lepší varianta, jak tělu dopřát zdraví prospěšné tuky. Vedle velmi zdravým tuků v ořeších naleznete množství vitamínu E, vitamíny skupiny B, velké množství minerálů jako je například železo, vápník, zinek, hořčík, fosfor a draslík. Za zmínku také stojí flavonoidy a fenoly, které mají antioxidační účinky.
 
Jakou úpravu ořechů zvolit?
Pří výběru ořechů buďte rozhodně pečliví. Dejte přednost nepraženým a nesoleným ořechů, takže jejich přirozené raw formě. Při pražení se zničí většina prospěšných látek a budete konzumovat prázdné kalorie. Pokud máte chuť na ořechy ve sladké podobě, tak určitě zapomeňte na ty, které jsou v mléčné čokoládě nebo cukru. Kupte si kvalitní hořkou čokoládu a zkuste si je doma obalit sami, jako bonus je můžete posypat kokosem nebo skořicí. V Česku jsou velmi oblíbené vlašské a lískové ořechy, které si můžete koupit čerstvé přímo od pěstitelů a můžete si být jisti, že neleží už pár měsíců někde ve skladu.
 
Nejoblíbenější ořechy
 
Mandle jsou jedny z méně kalorických ořechů. Vyznačují se velkým množstvím vitamínu E a z minerálů v nich naleznete především hořčík.
Para ořechy mají velmi typickou chuť, které nemusí vyhovovat každému. Je to také jeden z největších ořechů a jsou přímo nabité selenem.
Lískové ořechy zná nejspíš každý, ale ne každý už ví, že jsou skvělým zdrojem železa a manganu.

Kešu ořechy připomínají světle žluté fazole a jsou bohaté na železo, hořčík, mangan a z vitamínů je v nich především zastoupen vitamín K.