Půjčky na vánoční dárky, stejně tak na dovolené, jsou podle finančních expertů nejhorším možným důvodem. Nakoupené dárky se ještě prodraží o úroky a zároveň hrozí neschopnost jejich splacení. Drobné úvěry v řádu tisícikorun jsou právě ty, které dávají dlužníky do rukou exekutorů. Poradci přes finance doporučují půjčku především jako investici do budoucna (koupě nemovitosti, automobilu, a podobně), rozhodně by se nemělo jednat o chvilkovou potěchu.
České bankovní asociace provedla v listopadu průzkum, jehož výsledkem je zpráva, že si na vánoční dárky chce letos půjčit téměř 7 % Čechů, nejčastěji mladších 35 let. Vánoční euforie a momentální rozpoložení spolu se shonem a stresem upozadní racionální uvažování. K vystřízlivění dojde až po svátcích, kdy přijdou na řadu splátky, které ovlivní rodinný rozpočet. Dlužníci se často věnují smluvním podmínkám až v tomto období a stává se, že bývají nemile překvapeni.
Dobrým způsobem pro pořízení dárků mohou být povánoční výprodeje. Předvánoční období je pro obchodníky zlatými časy. Ceny jsou ve velké míře uměle navýšeny, neboť kupující se nechávají unést nadšením i v tomto směru.
Pokud se opravdu rozhodnete pro půjčku, je dobré se v klidu zamyslet nad svoji finanční situací. Zbyde na splácení splátky po sečtení všech příjmů a výdajů nebo hrozí dluhová past spočívající v dalších půjčkách. Nemluvě o tom, že každá domácnost by si měla vytvořit železnou rezervu pro různé nenadálé případy (nemoc, ztráta zaměstnání). Zároveň je důležité se zamyslet, koho o půjčku požádáme. Pokud nám půjčku neposkytnou známí nebo rodina, měly by naše kroky vést do bankovních institucí. Pokud půjčku zamítnou, je k tomu asi opravdu důvod. Nebankovní instituce půjčí bez zhodnocení situace. Nicméně, právě klienti těchto institucí se dostávají často do dluhového kolotoče, který nemívá šťastný konec.