Jaký původ má koňská hlava v posteli?

Koňská hlava v posteli je jedno z těch rčení, které zná v podstatě každý, avšak jen málokdo ví, odkud skutečně pochází. Většina má jen matné tušení, že to má něco společného se slavným filmem Kmotr, ale to je tak vše. Pravda je však mnohem zajímavější.portrét hlavy bělouše

Kmotr totiž není původní film, nýbrž adaptace slavného stejnojmenného románu Maria Puzza. A zde je také původ oné slavné scény. Je to také jedna z věcí, kde jinak výborná adaptace trošku pokulhává za originálem.

Ve filmu totiž vidíme, jak se filmový magnát probudí a najde vedle sebe již zmíněné překvapení. Zde je prezentováno, že byl šokován pouze tou scénou, tím, že se někdo dokázal dostat až k němu do ložnice, a to přes všechna bezpečnostní opatření, která měl. Ve skutečnosti je v knize ta scéna mnohem hlubší.

Když totiž předtím přijede pobočník dona Corleona, Tom Hagen, vyjednávat o roli ve filmu pro donova kmotřence Johnyho Fontaina, filmový magnát a majitel studia jen nejprve provází po své usedlosti. Přitom mu ukazuje koně, kterého nedávno koupil.

Jedná se o dosud neporaženého dostihového šampiona, kterého získal za skutečně velkou částku. Jeho plánem bylo stáhnout jej z dostihů a použít jej na chov, neboť koně byly jeho velkým koníčkem a vášní. Je samozřejmé, že udělal všechna možná opatření, aby se tak ceněnému zvířeti nic nestalo, včetně najmutí soukromé ochranné agentury, která má hlídat stáj ve dne v noci. Tom to vše bedlivě poslouchá a pozoruje, a když jednání zkrachuje, vrátí se zpět z Hollywoodu k donovi a vše mu poreferuje.hlava ryzáka

Don následně nechá tohoto koně zabít a jeho hlavu dát magnátovi do postele. Ten je po probuzení zděšen nejen tím, co vidí, ale i tím, co tento čin implikuje. Jednak to, že Corleone má tolik peněz i vlivu, že si může dovolit podplatit všechny, kdo měli v tu dobu zajišťovat jeho i koňovu bezpečnost, ale také jeho celkový přístup k věci.

To, že mu nedal varování, šanci to odvrátit, o něčem svědčí. A také to, jaký způsob přesvědčování si vybral – koneckonců, jaký trest může být za zabití závodního koně?

Je tedy vidět, že celá scéna říká víc, než se na první pohled zdá.