Fantastické kryptoměny a kde je najít

Téměř každý se v posledních několika letech setkal s pojmem Altcoin, Litecoin, nebo Bitcoin. Ať už nějaký vlastní anebo o něm alespoň slyšel. Ale co to je? Jak je získat? A není na výdělky v kryptoměnách pozdě? Jaká je budoucnost kryptoměn? To si vše rozebereme v následujícím článku.

Historie Bitcoinu

První zmínkou o Bitcoinu je dokument z roku 2008 s názvem: ,,Bitcoin. A Peer-to-Peer Electronic Cash System“. Jeho autorem je Satoshi Nakamoto, přičemž se jedná o pseudonym. Autor nikdy neodhalil své skutečné jméno a ani se nikde nevyskytl. Existují dvě verze, proč se tento vizionář dnešní doby nikdy neodhalil. První možností je, že odhalení by bylo v rozporu s hlavní ideou Bitcoinu, v zachování anonymity a tím, že v Bitcoinové síti není nikdo nadřazen ostatním uživatelům. Druhá možnost je velice prozaická. Satoshi má ve své Bitcoinové peněžence jeden milion bitcoinů, což je v dnešní době více než jeden bilion korun.

V roce 2009 Satoshi zveřejnil první verzi sítě Bitcoin, ale v té době nebyl příliš používaný. První skutečný obchod byl proveden až o rok později.

HFoEMI

Co je to bitcoin?

Bitcoin je měna internetové decentralizované (nemá centrální bod) platební sítě. Jejím kouzlem je, že je narozdíl od ostatních měn téměř neovlivnitelná. Ani autor, ani kdokoliv jiný nemůže navyšovat celkový objem bitcoinů.

Někdo by si mohl vyložit funkci Bitcoinu jako předmět investice. Ve své podstatě se s tím dá souhlasit. Jeho hodnota neustále stoupá a dle odhadů se může do konce roku 2021 dostat až na hodnotu dvou milionů korun. Ale i přesto se musí počítat s jeho vysokou volatilitou i v opačném směru. Na počátku roku jeho hodnota kupříkladu klesla o více než šest set tisíc korun.

Další možností, jak si Bitcoin přebrat, je dívat se na něj jako svobodnou měnu. Nikdo vám do transakce nemůže zasahovat a přesto jsou platby bezpečné a i celá síť téměř ,,nehacknutelná“.

Získávání bitcoinů

Kdo se v terminologii kryptoměn alespoň trochu pohybuje, zajisté slyšel o těžařích kryptoměn. Jedná se vlastně o jediného prostředníka vaší platby. Vy požádáte o platbu a přidáte částku, jako odměnu pro těžaře. Těžař má pak za úkol seskupit zatím nepotvrzené platby do tzv. bloku. Jedná se vlastně o složitou matematickou operaci, která zabezpečuje platbu a síť a která se náhodně počítá skrze těžařovu grafickou kartu. Těžař, který úspěšně vyřeší úkol dostane za svou práci odměny z plateb a navíc odměnu sítě, v dnešní době je hodnota odměny 6,25 bitcoinu za nalezený blok. V deseti minutách ale více bitcoinů být uvolněno nemůže a to i v případě, že by dva těžaři vyřešili dva bloky najednou. 

Není na výdělky v kryptoměnách trochu pozdě?

Odpověď je poněkud složitější. Co se těžení bitcoinů týče, je už nejspíš pozdě. Bitcoin je středem zájmů mnoha lidí a již je to déle, co vznikly počítačové farmy pouze na těžení bitcoinů, takže je velice malá šance, že by se vám podařilo získat odměnu za blok.

Co se týče těžení ostatních kryptoměn, máte-li dostatek financí na koupi těžebního počítače, je tu šance na výdělek poměrně vysoká.

Jsou zde ale mnohem méně náročné způsoby jak v tomto odvětví vydělat. A to v rámci investic. Cena bitcoinu neustále roste a jak již bylo výše zmíněno, odborníci odhadují cenu bitcoinu koncem roku na dva miliony korun. Nebo pro obchodníky, kteří bitcoin nechtějí držet do jeho dvojnásobné hodnoty, může být například lákavá jeho vysoká volatilita.

graf

Jaká je budoucnost kryptoměn?

Většina kryptoměn (nebo jejich komunita) se snaží o to, aby byly měnou, kterou budete schopni nakupovat v obchodě. Ať už Bitcoin, Altcoin a nebo v budoucnu příchozí PI network. U PI network je toto hlavním cílem. U Bitcoinu je to zatím nereálné. Právě kvůli jeho vysoké volatilitě, kterou jsem již výše zmínil jako klad. Bitcoin totiž zatím není plně v oběhu. Do plného vytěžení zbývá téměř 15%. Jakmile se to těžařům povede, měna by se měla ustálit. K ustálení také povede zvýšení počtu překupujících uživatelů. 

Závěrem mohu říci, že pochopení kryptoměn není jednoduché. Rád jsem vás seznámil alespoň se základními informacemi. Přeji vám mnoho štěstí ve světě kryptoměn.