6 zaručených kroků, jak se naučit na každou zkoušku

1.      Najděte si vhodné prostředí

Ještě než se dostanete k samotnému učení, je nutné si najít určité místo, které vám bude vyhovovat.

Někdo se rád učí v přírodě a jiný se zase dokáže soustředit pouze v domácím prostředí. Ať zvolíte jakoukoli možnost, je důležité mít připraveny všechny potřebné materiály. Pokud zůstáváte doma, ukliďte si kolem sebe všechny zbytečnosti, aby vám v průběhu učení nic nepřekáželo. 

Samozřejmostí je vypnout si mobilní telefon nebo alespoň ztišit upozornění, aby vás každou chvíli nerušil.

V dnešní době existuje také mnoho aplikací, na nichž si nastavíte dobu, po kterou chcete zůstat u své práce. Díky aplikaci tak máte přehled o čase, jenž jste věnovali svým úkolům.
čtení u balkonu

2.      Plánování

Před každou zkouškou je velká výhoda naplánovat si práci dopředu. Na každý den si sepište seznam úkolů, které potřebujete stihnout; díky tomu budete mít situaci pevně pod kontrolou a nebudete učení zbytečně odkládat až na poslední chvíli.

3.      Myslete na své pocity

Je jasné, že pokud se necítíte nejlépe, učení vám také nepůjde úplně od ruky. Nesnažte se svoje pocity ignorovat, raději si chvíli lehněte a k práci se vraťte, až budete připraveni. Stejně tak věnujte pozornost i svému hladovému žaludku. Uvidíte, že když si připravíte nějakou zdravou svačinu, budete mít na učení více energie a vaše tělo vám zaručeně poděkuje.

4.      Poznámky, opakování

Nyní můžete přistoupit k samotnému učení. Nejúčinnější metodou je číst si učivo nahlas; tak si pravděpodobně zapamatujete nejvíce informací. Můžete také používat barevné zvýrazňovače, zaměříte se tak především na klíčová slova a nejdůležitější fakta z celého textu. Některým studentům pomáhá psát si poznámky na papír.

Pro zapamatování je také důležitá správná metoda. Nesnažte se učit mechanicky, tedy pouze odříkáváním informací slovo od slova, aniž byste znali jejich význam. Dejte přednost spíše logické metodě – informace si spojíte s praktickými situacemi, dokážete si učivo vysvětlit a díky tomu si později vybavíte informace lépe, jelikož jim rozumíte.  
psát propiskou na papír

5.      Nezapomínejte na přestávky

Nikdo z nás nejspíš nedokáže celé hodiny sedět a soustředit se, aniž by si alespoň na chvilku neoddechl. Mozek také potřebuje chvíli „vypnout“ a nemyslet, aby později mohl začít pracovat nanovo. Proto je důležité zařadit do denního plánu pravidelné pauzy. Ideální je učit se 45 minut a poté si dát několik minut přestávku – jako ve škole. Ve chvíli volna se snažte vyjít ven na čerstvý vzduch nebo si protáhněte ztuhlé svaly.

6.      Přizvěte i přátele

Máte pocit, že sami se nedokážete soustředit a informace vám příliš „nelezou do hlavy“? V tom případě neváhejte a vyzkoušejte další metodu – spolupráci s vašimi přáteli. Pokud něčemu z učiva nerozumíte, kamarád vám může danou látku vysvětlit. A uvidíte, že když na všechno nezůstanete sami, učení vám najednou nebude připadat jako taková nuda!