Boj s prachem v domácnosti

Prachové částice najdeme všude ve vzduchu. Jejich nepřítomnost bychom našli pouze ve vakuu. Je nám dobře známo, že prach je náš nepřítel. Chytá se zejména na plochy, které jsou elektrostatické. Domácnost s malými dětmi dobře ví, jak se prach víří při dětském dovádění. Následné usedání na nábytek a podlahy nám dává pěkně zabrat. Prachu se nikdy nezbavíme. Můžeme se ale snažit výskyt prachu omezit.

vysávání koberce

Co můžeme udělat

– snažte se, aby prach nebyl přinášen zvenku do vaší domácnosti na obuvi nebo oblečení. To docílíme tak, že před vchod do domu nebo bytu umístíme kvalitní rohožku na obuv, která zachytí špínu z bot. Pokud můžeme, venkovní boty nechávejme v zádveří, kde umístíme botník. Tak se vyvarujeme toho, aby nečistota zvenku byla vnášena do našeho bytu. Boty pak pravidelně myjeme a udržujeme.

-pokud s námi bydlí domácí mazlíček, dbáme na to, abychom mu při příchodu domů umyly tlapky. Děláme-li to od mládí zvířete, zvykne si a bude mu umývání tlapek samozřejmé.

– pořiďme si pračku vzduchu. Zachytí prachové částice ve vzduchu a vám se bude lépe dýchat. Prach tak zůstane na filtru přístroje a neusadí se nám na nábytku.

– máme-li volně stojící elektronické přístroje, neváhejme si na ně pořídit návleky, které uchrání přístroje před zaprášením. Ušetříme si tak práci.
úklid prachu

– kvalita vysávání je důležitá. Vybíráme si kvalitní a výkonné vysavače, aby naše úklidová práce byla účinná. Vysáváme také pravidelně prach z radiátorů, protože proudění teplého vzduchu prach po místnosti roznáší a zhoršuje tak vzduch v naší domácnosti.

– vyvarujme se otevřených polic plných drobných dekorací. I když jde o líbivé věci, pracný úklid nám za to nestojí.

– vyvarujme se množství čalouněných potahů. Je rozumnější pořídit si sedací nábytek omyvatelný s možností dezinfekce.

– největším problémem našich domácností jsou celoplošné koberce, které jsou lapači prachu a roztočů. Pokud je máme, nutí nás k častému úklidu, který bez silných vysavačů nejsou účinné a my se namáháme zcela zbytečně a stejně se prachu nezbavíme.

Zařizujme si své domácnosti s ohledem na následný úklid a udržování hygieny našeho domova.